Ahmet Taşgetiren: İran Şiacılık oynuyor

Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, ABD – PYD ilişkisi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. A Haber’de yayınlanan Kadraj programına konuşan Taşgetiren, “PYD ile ilgili Türkiye’nin hassasiyetleri dikkate alınmıyor. ABD, Türkiye’yi PYD’ye karşı kullanıyor” dedi.

“İRAN ŞİACILIK OYNUYOR”

İslam dünyasının bir parçası olarak baktığımızda İran’ın iyi oyun oynamadığını, Şiacılık ve Şiacılığı da Fars milliyetçiliği ile iç içe oynadığını görüyoruz. İslam dünyasında mezhep oyunları oynanmaması gerektiğini, bizim Müslümanlar olarak bir barış iklimi atmosferi oluşturmamız gerektiğini söylemiştik. Bunlar bence İslam ortak paydasından yola çıkarak hatırlatılacak şeyler. Bu coğrafya belli bir kargaşanın içine girerse kimseye hayır gelmez. Maalesef onun da zemini var.

“TÜRKİYE SAĞDUYUYU TEMSİL EDİYOR”

Suriye ya da Irak’ta Sünnilerin ıskalandığı bir Suriye çözümü ya da Sünnilerin ıskalandığı bir Irak çözümünün olmayacağını Türkiye bunu ısrarla ABD’ye Avrupa’ya anlatmaya çalıştı. DAEŞ benzeri yapılar bu ıskalamaların sonucudur. Irak’ta siz Sünnileri dışlarsanız bunu sürdüremezsiniz. İran – Rusya’nın kontrolünde bir Şia gelişmesi; Türkiye’nin, Suudi Arabistan’ın dengeleyemediği bir gelişme… Bu sürdürülemez bir yapıdır. Onun için Suriye çözümünde Türkiye sağduyuyu temsil ediyor.

AHMET_TAŞGETİREN

PROGRAMIN TAMAMI: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/ahmet-tasgetiren-1453840417

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.