Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül: Devlet başkanını seçeceğiz!

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül: Devlet başkanını seçeceğiz!

A Haber’de hafta içi her akşam ekranlara gelen, Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj’ın bu günkü konuğu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül’dü.

Gül, 12 Eylül Darbesi’nin yargılanmasında bugün verilen kararı, Balyoz Davası’ndaki muhtemel yeni yargılanma sürecini, muhalefetin çatı adayı İhsanoğlu’nu ve Ak Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçimindeki vizyonunu değerlendirdi. Gül, Balyoz Davası’yla ilgili olarak ‘Darbe olmamıştır sonucu çıkmaz, Hanefi Avcı’ya bu anlamda tahliye ile ilgili bir karar da verilebilir’ derken, Yeni Anayasa’nın yeni dönemde mutlaka yapılacağını, artık rütbesi sökülen bir 12 Eylül anayasasıyla yola devam etmenin mümkün olmadığını ayrıca ekledi. Gül, İhsanoğlu’nun Ak Parti tabanından oy alamayacağını, Ak Parti’nin cumhurbaşkanı adayının ilk turda seçileceğini söyledi. Bu anlamda muhalefet partilerine de bir mesaj veren Gül, ‘Seçimi bu kez parlamento değil, 77 milyon yapacak’ ifadelerini kullanırken çarpıcı bir tespite imza attı: Devlet başkanını seçeceğiz!

BALYOZ’DAN “DARBE YAPILMAMIŞTIR SONUCU” ÇIKMAZ

Hepimizin hatırlayacağı,  bu referandum sürecinde CHP Genel Başkanı 12 Eylül yargılama imkanı getirmiyor” iddiasıyla şehir şehir dolaşıp referandum aleyhine “hayır bloku” olarak çalışıyordu. Bugün geldiğimiz noktada, 12 Eylül’ün ve darbecilerinin yargılandığı süreç bugün karara bağlandı ve milletimiz “evet” oyuyla referanduma vermiş olduğu desteğin hukuki karşılığını gördü.

Balyoz ve Hanefi Avcı kararları da Anayasanın 12 Eylül referandumuyla getirdiği yeni bir hak. “Bireysel hak ihlali olması halinde”  AYM’ye bireysel başvuru  2010 referandumun sonucunda getirilen yeni bir haktı. Anayasa mahkemesinin vermiş olduğu karar esas incelemesi, esastan yargılama sonucu değil. AYM “bireysel müracaatla bu ihlal söz konusu mudur, değil midir?” buna bakar. Bu konuda da anayasamızın 36.maddesiyle düzenlenen “adil yargılama hakkı, deliller, tanıklar, objektif bir şekilde değerlendirilmiş mi değerlendirilmemiş mi?” usul anlamında bir inceleme yapmıştır.

Bunlardan Balyoz’da darbe yapılmamıştır sonucu çıkmaz. Sadece usûlen AYM’nin “deliller dikkate alınmamış, tanıklar dinlenmemiş, dolayısıyla anayasanın adil yargılanma hakkı ihlal edilmiştir” diye vermiş olduğu karar var. Tabii kararı tartışmak için gerekçeli kararı görmek lazım. Balyozla ilgili durum kesinleşmiştir, eğer bu konuda takdir varsa, infazın durdurulması kararının verilmesi ve tahliye kararı da bilahare verilebilir. Hanefi Avcı ile bu anlamda tahliye ile ilgili bir karar verilebilir.

Türkiye’de, cumhurbaşkanını halkın seçeceği yeni süreçte, 10 Ağustos sonrasında, anayasanın yeniden ele alınıp dizayn edilmesi lazım.

YENİ DÖNEMDE YENİ ANAYASA’YI MUTLAKA YAPACAĞIZ

Biz bugün, 12 Eylül Darbesi’ni yapan darbecilerin hayatta olanlarını mahkeme karşısına çıkardık. Rütbeleri sökülen bu anayasayla Türkiye daha ne kadar devam edecek? Ekonomik ve siyasi istikrarı Ak parti iktidarında yükselen Türkiye’nin çıtasıyla ‘Yeni Türkiye’yi inşa etmek lazım. Önümüzdeki dönemin en önemli meselesi Yeni Anayasa olacaktır. Bugün 12 Eylül Anayasası’nı yapanların yargılandığı dönemde Yeni Türkiye’nin yeni anayasayla Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırıp uzlaşması gerekiyor.

Muhalefet kendi imzalarına rağmen imzalarının arkasında durmuyor. Muhalefet daima masanın altına saklanarak, sorunları görmezden gelerek milletin anayasa yönündeki taleplerini umursamamaktadır. Ak Parti yeni anayasa iradesini milletiyle beraber yeni dönemde mutlaka gerçekleştirecektir.

Hangi cübbeyi giyerse giysin, milli iradenin karşısında duran hiçbir güç başarılı olamayacaktır. 12 Eylül’ü yargıladığımız süreçte, 17-25 Aralık darbe girişimleri de 12 Eylül’ün devamıdır. 30 Mart’ta milletin verdiği mesaj “milletin iradesine hiç kimse vesayet koyamaz” mesajıydı. Ak Parti’nin temel paradigması  “milletten başka hiçbir gücü millet kabul etmeyecektir” görüşüyle Türkiye’yi koruyacak ve daha ileriye götürecektir.

Temeli olmayan çatı yıkılmaya mahkumdur. Bugün Bahçeli de Kılıçdaroğlu da bu çatı adayını milletimize sunmaya çalışmaktadır. Lakin “siyasal mühendisliğin” bu seçimler için geçerli olmayacağı” milletimizin malumudur. 1000 yıllık bu coğrafyada millet ilk defa “devlet başkanını” kendisi seçecektir.

SEÇİMİ PARLAMENTO DEĞİL 77 MİLYON YAPACAK

CHP’nin unuttuğu, bu seçimi parlamento yapmayacak, 77 milyon yapacak. Biz bu hikayeyi daha önce de gördük. Gezi süreci’yle başlayan, 17-25 Aralık operasyonuyla devam ettirilmeye çalışılan ve 30 Mart’ta da sahnelenmek istenen senaryo buydu. Sarıgül’ü, Mansur Yavaş’ı kim dikte ettirdiyse burada da CHP-MHP sanki mecbur bırakılan aday sürecini yönetiyor şu an. Uzlaşı diye bir heyuladan bahsediyorlar ama hiçbir uzlaşı mümkün değildir.

Sarıgül anlamında İstanbul’a yapılmak istenen operasyon burada da yapılmak isteniyor. Milletimiz 30 Mart’ta bu senaryoyu çöpe attı. Bu süreçte de aynısı olacaktır. CHP ve MHP’nin bu anlamdaki sürece ilişkin yaptıkları siyaset dışı aday arayışlarının milletimiz açısından tasvip edilmeyeceği açıktır.

İHSANOĞLU AK PARTİ’DEN OY ALAMAZ, SEÇİMİN SONUCU ŞİMDİDEN BELLİ

Ak Parti’nin adayı, milletle yapılan toplumsal mutabakat neticesinde milletle ittifak yaptığımız bir aday olacak. CHP-MHP’nin yaptığı gibi tutuşturularak verilen değil,  milletin gönlünde, milletin değerleriyle barışık bir siyasi kimliğe sahip, milletin sofrasında bağdaş kurup oturan, dertlerini bilen, Türkiye’nin 2023 vizyonunu dert edinen, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarını düşünen, devlet yönetimi ve siyaset tecrübesi olan bir aday olacak. Aslında olacak olan milletin ittifak ettiği, gönlünden geçirdiği aday kimse bu aday Ak Partili olacak. En yakın zamanda adayımız milletin karşısına çıkacak.

Ekmeleddin İhsanoğlu Ak Parti tabanından kesinlikle oy alamaz. 10 Ağustos seçiminin sonucu şimdiden bellidir. Ak Parti’nin adayı 10 ağustos’ta birinci turda, milletimizin desteğiyle zaferle çıkacak. Biz milletimizle olan ittifakı önemseriz. Bir işin aslı varken taklidine girilmez. Muhafazakar kesimlerden oy almak için muhafazakar birinin aday gösterilmesi ne Ak Parti tabanında ne de diğer partilerin tabanında teveccüh görmez. Ak Parti’li aday her partiden destek alacaktır. Adayın isminin dahi bilinmediği bir yerde adeta Survivor yarışmasındaki gibi zarfı açıp çıkan ismin okunduğu bir aday profiliyle cumhurbaşkanlığı seçimine gidilemez.

AG

http://www.sabah.com.tr/webtv/turkiye/abdulhamit-gul-devlet-baskanini-sececegiz

admin