Arat: Aday Belirlemesi Yapılırken Patron Özer Uçuran Çiller’di

Arat: Aday Belirlemesi Yapılırken Patron Özer Uçuran Çiller’di

32 Yıllık foto muhabiri Süleyman Arat mesleki anılarını “Yokuş Yukarı” adıyla kitaplaştırdı. A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu “Kadraj” programına konuk olan Arat, 2002 Türkiye genel seçimleri öncesinde DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in emriyle geri vermek zorunda kaldığı fotoğraf karesinin hikayesini anlattı.

“Tansu Çiller ile bir gün önce biz röportaj yapmıştık evinde. Tansu Çiller’i öğretim üyeliğinden beri tanıyordum. Evinde de bize kekler börekler yapmıştı, seçim üzeriydi, bir gün sonra da Kadıköy yakasında, Kırat otobüsü ile halkı selamlayacaktı.

Ozan Sarıkaya o zamanki basın danışmanı bu haberi vermişti. Ben Kadıköy’de bekledim, gelmedi Kırat otobüsü. Önemli bir işi çıktığını ve programını iptal ettiğini öğrendim. Yalıda kabulleri olacak dendi.

Gazetenin arabasına atlayıp yalıya gittim, Yeniköy’e gittiğimde karşıdan Çiller’in arabası hareket etti. Hemen U dönüşü yaptım Şişli taraflarına girdi, villa önünde durdu, arabadan Tansu Çiller, Özer Uçuran Çiller ve partililer indi.

Bir baktım yalı önünde DYP il seçim kurulu yazıyordu, gelmişken bir kare çekeyim dedim. Koruma polislerinin peşine takılıp çıktım, kimse bir şey demedi. Bir odaya girdiler, uzun bir masa. Bir kare basayım, haber yok ama bir kare çekeyim dedim.

Tansu Hanım, dönüp, sen kimsin ya dedi, Ben Süleyman, dün yalı, kek , börek dedim, Alalım fotoğrafını çocuklar dedi, korumalarına. Resul Ağabey koruması, “benim görevim senden fotoğrafı almak” dedi, ben de dedim, “veremem”. Bir saat kadar beni odada tuttular. Farkında değilim ama önemli bir fotoğraf çekmişim. Resul Bey geldi tekrar “illa fotoğrafı istiyoruz, tartışma çıkmadan nasıl alırım bu fotoğrafı” diye sordu, “Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Bey arasın veririm fotoğrafı” dedim.

On dakika sonra telefonla bana geldiler, telefonu aldım, Ertuğrul Bey karşımda, “ne oldu?” diye sordu, “ne vardı fotoğrafta, bilmiyorum herkes oturuyordu” dedim, “ver kardeşim fotoğrafı” dedi, ben de verdim, disketi sıfırlayıp getirdiler. O gece sabaha kadar uyuyamadım, Sağa dönüyorum, sola dönüyorum, derken gece yarısı dörtte fark ettim, u şeklinde masa, masanın başında özer Uçuran Çiller oturuyor, yani aday belirlemesi yapılırken patron Özer Uçuran Çiller. O fotoğraf onu anlatıyordu, belgeliyordu.”