Arus: Annem Gittin Roman Olduğunu Haykırdın, Yakıştı mı Diye Sordu

Arus: Annem Gittin Roman Olduğunu Haykırdın, Yakıştı mı Diye Sordu

Türkiye Romanları ile 38 ilde yüzlerce mahallede dokuz buçuk yıl geçiren ve ortaya “Buçuk” belgeselini çıkartan, kendisi de Roman olan Elmas Arus A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj’da hem belgeseli çekerken hem de sonrasında yaşadıklarını paylaştı. Arus’un Başbakan Erdoğan ile konuşmasının ve belgeseli bitirmesinin ardından annesinin kendisine verdiği tepki üzerinden anlattığı kişisel hikayesi Romanların yaşadığı ayrımcılık açısından üzücü ama değerli bir örnek olarak dikkat çekti

elmas

ARUS: ANNEM GİTTİN İNSANLARIN ÖNÜNDE ROMAN OLDUĞUNU HAYKIRDIN, SANA YAKIŞTI MI DİYE SORDU

Belgeseli izleyen Romanlar, mesela anneniz nasıl tepki verdi?

Annem neden bu işlerle uğraşıyorsun dedi. Roman açılımında bir konuşma yapmıştım. Bu konuşmam sonrası herkes peşinde koşturuyordu, medya peşimdeydi, haberler yapılıyordu. Sonra mahalleye gittim. Annem benimle gurur duyacak, çünkü bütün Romanların derdini Başbakanın önünde anlattım, söyledim. Böyle bir tepkiyle karşılaşacağımı zannettim. Eve gittim annem başka odaya gitti. Çok şaşırdım. Annem benden neden kaçıyor diye düşündüm. Sonra bana sen iki üniversite okudun sonra gittin o kadar insanın önünde ben Çingeneyim ben Romanım dedin, dedi. Bu sana yakıştı mı ailemize yakıştı mı, niye bunu yaptın diye sordu. Kadıncağız içerlemiş. Düşündüm, çok üzüldüm. Benim için çok acı bir hikayeydi. Onu anlamaya çalıştım. Çünkü, yıllarca bu ayrımcılıkla yaşamış ve kızının toplumun dışına gidip belli bir eğitim alıp, toplumun dışında o kimliği unutmasını istemiş. Ama kızı geri dönmüş ve ben buyum demiş. Hayal kkırıklığı yaşamış ciddi bir şekilde. Aslına diğer taraftan toplumun tüm bireylerinin hissettiği bir durum bu. Yani okuyacaksın eğitim alacaksın arkana bakmayacaksın, gideceksin. Bu romanlık, bu kimlik bu Çingenelik silinecek senden. Seninle beraber aslında onların da yaşadığı ayrımcılık silinecek.

ARUS: ROMANLARDA KİMLİKLERİNİ UNUTARAK AYRIMCILIKTAN KURTULACAKLARINA DÜŞÜNCESİ HAKİM

-Yani bu kimlikten kurtulduğunuz zaman daha iyi olacaksınız öyle mi?

Evet daha iyi yaşacaksınız, ayrımcılığa uğramayacaksınız diye bakılıyor. Örneğin eğitim aldın, işe girdin orada yaşadığın ayrımcılığı önleyecek veya kız alıp veriyorsun orada yaşayacağın ayrımcılığı önleyecek. Yani kimliği unutmak o ayrımcılığın ortadan kalmasının bir unsuru gibi görülüyor. Bu kesinlikle çok acı bir şey. Onun için dil unutulmuş, onun için kültürün diğer öğeleri unutulmak istenmiş.

-Romanlar kendi kimliklerini unutmak istiyorlar yani

ARUS: ROMAN AÇILIMINDAN SONRA YENİDEN KİMLİK BİLİNCİ OLUŞTU

Şimdi değil, üç senedir biraz daha farklı. Üç sene öncesine kadar böyleydi. Bu Roman açılımının altı dolu mu boş mu tartışma konusu olmuştu. Roman açılımından sonra bir kimlik bilinci oluşmaya başladı Romanlar arasında. Bence bu önemli bir gelişmeydi. Bir taraftan 2001′de gözlemlediğimiz kadarıyla Romanlar kültürel öğelerini ciddi bir şekilde geleceğe taşıyabiliyorlardı. Bu nedir gelenek görenekleri düğünleri bayramları veya hayata bakış açılarını taşıyabiliyorlardı. Fakat moderniteyle birlikte zanaatlar unutuldu, göçebelik hayatı ortadan kalmaya başladı ve dolayısıyla bir değişim geçirdi. Yok saydığı kimliği de unutma yoluna gitti. Roman açılımından sonra tekrar bir farkındalık oluştu. Bu enteresandı.

NOT: Fotoğraf Zaman Gazetesinden…

 

admin