Babacan: Açık Kadınlar Kapanamamanın Verdiği Eziklikle Eleştiriyor

Babacan: Açık Kadınlar Kapanamamanın Verdiği Eziklikle Eleştiriyor

Tesettüre Moda kaçtı açıklamasıyla gündeme gelen Moda tasarımcısı Tanju Babacan A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programının konuğu oldu. Tesettür ve moda kavramlarının konuşulduğu programda Babacan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BABACAN’DAN ZEYNEP BAYRAMOĞLU’NA ELEŞTİRİ: SİZİN STİLİNİZ TEKDÜZE

Tesettürlü kadın stil sahibi olmayacak diye bir kaide yok ama tesettür modası diye bir şey olması abesle iştigal. Ben sizinle karşılaştığımda süzdüm sizi. Üzerinizdeki kıyafetin bolluğu ne kadar tesettüre uygun ona baktım. Benim gözümü tırmalayan bir şeyle karşılaşmadım sizde. Sizin stiliniz tek düze, bir stilden söz edemeyiz. Biraz mübalağası var diye, buna dikkat çekme orantısını hesaba katarak söylemek lazım, çok da karışmamak lazım. Tesettüre moda kaçtı gibi bir kelimem oldu benim. Daracık jeanlerin üzerine taytların üzerine tunik boylarını artık standart, kapanmayı tercih etmeyen bir hanımla aynı derecede giyinip gezenlerle karşılaşıyoruz.

AÇIK KADINLAR KAPANAMAMANIN EZİKLİĞİ İLE KAPALILARI ELEŞTİRİYOR OLABİLİR

Burada kadını eleştirmenin hafifliğini yaşıyor gibisiniz?

Kafası açık olanlardan negatif yanıt almıyorum. Açık kadın ne dedi derdiyle uğraşmamalı kapalı kadın. Bu durumda da ne yüklüyor açık olan kadın, madem kapalı, kapalılığın haklılığını vermeli diyor, belki kapanamamanın ezikliğini yüklüyor oraya bilemiyorum. Kapalı kadınlardan negatif tepki almadım. Gerçekten kapanan insanlardansa, evet onlar nedeniyle biz de eleştiriliyoruz gibi cümleler duydum.

BEN TESETTÜRDE BİR ERKEK DEĞİLİM

Siz bir erkek olarak tesettürlü müsünüz?

Hayır, böyle bir iddiam yok, ben tesettürde bir erkek değilim, plajda teşesttürü uygulama gayretindeyim. Tesettürü sağa beş pile sola beş pile diye de anlamamak lazım. Erkek tesettürünü, Beytullah’ı görenler bilenler, Mekke’de binlerce ümmeti Ganalı ise tüm Gana’nın renkleriyle, Hindistanlı ise farklı renklerle. O zaman bakarlar, nasıl bir ümmetiz biz, rengarenk. Sen başını kapatıp da devekuşu gibi, kıçın dışarıda kaldıysa, konu bu zaten. Tesettür, doğru tesettürde olanları da bu rahatsız ediyor, diğer kitleyi de rahatsız ediyor.

SEKTÖRE YATIRIM YAPANLAR TALEP DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYOR AYET DOĞRULTUSUNDA DEĞİL

Çözümü ne, o insanları teker teker durup çevirip, neden böyle giyindin diye mi soralım?

Bir anekdotla anlatayım, çarşaflı bir anne, bir kızı tesettürlü, bir kızı açık, düğünleri oluyor. Çok gerginler, çarşaflı anne özellikle gergin. Tüm etrafları gelecek, gelinin başı nasıl olacak ki mahcup olmasın. Dedim ki “bu kadar yüklenme bu çocuğa öteki açık bu kapalı mı zannediyorsun, beline ceketi oturmuş, tüm hatları ortada.” Kapalılık nedir? Şahsın benim örtünme ederim budur, ben bu kadarla rabbime kapalıyım diyorsa saygıdan düğmemizi iliklemeliyiz. Kadının açık gördüğü ile görmediği arasında, ben öbürünü de açık görüyorum. Buna nasıl dur denilebilir, sektöre yatırım yapanlar talep doğrultusunda hareket ediyorlar, ayet doğrultusunda hareket etmiyorlar. Billboardlara bakarsanız, cendere gibi vücuda oturan kıyafetler tasarlıyorlar. Ben İstanbul Tasarım Merkezi’ndeki 9 öğrencimin 8 tanesi tesettürlüydü. Topladım, baktım ,arkadaşlar zaten tesettürlüsünüz, tesettürlüye hizmet açığı varken neden açık kıyafetler çizdiniz diye sordum.

İBADET YOLCULUĞUMDAN SONRA BENDEN TESETTÜR KOLEKSİYONU BEKLEDİLER

Sizin koleksiyonunuz var mı?

Tesettürün de alabileceği,  Lopez’in de alabileceği işler var. Özellikle tesettür için çizmedim.

Neden özel bir koleksiyon hazırlamadınız?

İbadet yolculuğumdan sonra beklenen golü buradan atacağım idi.

Nemalanacak diyecekler diye mi?

Sivrisinek saz, Rabbim bilir secdedeki samimiyeti mi ya da samimiyetsizliğimi.

Yatırımcılardan da teklif alıyorum ama aynı şekilde işler yapmamı istiyorlar. Tesettür yaptığım zaman düsturu olan bolluklar içinde şıklık yakalamalıyım. Bol şıklık olmayacağını mı düşünüyor tesettür camiası merak ediyorum.

Bir modacı bana ne kadar kapatırsanız estetiği kaybedersiniz demişti bana ?

Kafkas folklor kıyafetlerine bakın, zerafet doludur. Zerafet kadının kılığından kıyafetinden değil, davranışındadır. Don boyunda şortlar dedim ya, zarafeti görürüz bu sene daha da kısalarak boyları.

 

TANJU BABACAN

admin