Betül Kayahan: Posta’nın Manşeti 28 Şubat dönemini hatırlatıyor

A Haber’de yayınlanan Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programında Yazar Ayşe Betül 1 Şubat Dünya Hicap Günü’nü anlattı. Başörtüsüz Müslüman kadınlarla gayri Müslim kadınların başörtülü bir kadının bir gününü deneyimlediği hareketin nasıl başladığı ve neyi amaçladığının konuşulduğu programda  Posta gazetesinin Diploma töreni manşeti de masaya yatırıldı. Bayramoğlu, manşet  için“incitici” yorumunu yaparken Karahan “28 Şubat dönemini hatırlatıyor” ifadesini kullandı.

Adsız

 

 

 

 

 

 

BAŞÖRTÜLÜ BİR KADININ BİR GÜNÜNÜ DENEYİMLEMEK

1 ŞUBAT DÜNYA HİCAP GÜNÜ

1 Şubat’ta bir gün aslında bu gün temsili, isteyen bir hafta takıyor. Daha çok gayri Müslimler hem gayri Müslimlere hem tesettürlü olmayan Müslüman kadınlara da bir çağrı. “Benim yerine kendini koy ve başörtünün ne olduğunu anlamaya çalış” mesajını veriyor. Özellikle batıda baskı olarak zorlama ile kadınların bunu kullandığını düşünüyorlar.. Ne yazık ki biz bunu Müslüman çoğunluğun olduğu bir ülkede yaşadık. Ben 28 Şubat üniversite girişliyim. Benim 28 Şubat’ta başımdan geçenler Amerika’da Nazma Khan’ın başından geçtiği için bu hareketi başlatmış.

HİCAP EYLEMİNİ FEMİNİST EYLEM OLARAK DEĞERLENDİRENLER VAR

Gayri Müslimler denemişler.Enteresan dönüşler var. Pagan bir kadın bunu takıp okula kızını almaya gidiyor, kızı da ufak bir çocuk, o da istiyor, “ben de takmak istiyorum” diyor. Başka örnekler var, bir kadın deniyor, annesi ilk tepkiyi veriyor “sen Hıristiyansın niye taktın bunu” diye. başörtüsünü kadın  kullanıyor ama toplumlarda bazı insanlar tuhaf karşılıyor.  Aslında özgürlük ifadesi “istediğim gibi açılabilirsem istediğim gibi örtünebilir” diye feminist bir hareket olarak değerlendirenler de olmuş.

POSTA GAZETESİ BANA 28 ŞUBAT’I HATIRLATTI

Ayşe Arman’ın deneyi başörtülü olmak ne demek , örtünen kadınlar “ne hissediyor”u anlamaktan ziyade o sıkıntıları gerçek kamuda, üniversitede anlamak yerine parasıyla zaten hizmet alabileceği yerlere gitmiş. Başörtüsü takmanın bir hak olduğunu bildiği halde düşmanlık yapanlar da var, ayrımcılık yapanlar da var. Posta gazetesinin diploma manşeti  bana 28 Şubat’taki fotoğrafları manşetleri hatırlattı. Süreçle değerlendirirse Ak Parti kapatma davası öncesi fotoğrafları hatırlattı. Kapatma davası önceleri gibi. Uzun süredir böyle bir manşet görmemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.