Dr. Lütfi Özşahin: DAEŞ, Batı’nın yeni Frankestein’ı

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katılan dinler tarihçisi Dr.Lütfi Özşahin, DAEŞ’in günümüzün haricileri olduğunu söyledi. Batı’nın İslam dünyasını kendi içinde savaşa zorlamak için DAEŞ’i yarattığını belirten Özşahin, Ortadoğu’da mezhep savaşı çıkarılmak istendiğini söyledi.

“DAEŞ, BATI’NIN YENİ FRANKESTEIN’I”

DAEŞ son tahlilde Frankestein gibi bir şey. Nedir Frankestein? Batı’nın bir şekilde üretmiş olduğu, İslam’ı terörizm ile özdeşleştiren bir yapı ve aynı zamanda batı için İslam dünyasına müdahale etme noktasında kullanılan çok yararlı bir enstrüman.

“DAEŞ, İSLAM’IN İSLAM İLE SAVAŞIDIR”

Dine karşı dini savaştırmak, İslam ile İslam’ı savaştırmak. Yani DAEŞ’in siyasal zihnine vurgu yaptığımız zaman, siyasal aklına baktığımız zaman bunun yerel olduğunu söyleyemeyiz. Ezilen bir taban var ama o tabanı istismar ediyor. Ne yapıyor. Batı, DAEŞ, İslam ile İslam’ı savaştırmanın bir enstrümanıdır. Yani mezhepler savaşı çıkarmak, Müslümanları birbiriyle savaştırmak. Batı’dan alınan raporlarda, birçoğu pentagon kaynaklıdır, şunu söylüyor; “Artık bizim burada savaşmamıza gerek kalmayacak. Onlar zaten birbirleriyle savaşacaklar ve birbirlerini katledecekler.” DAEŞ kimi katlediyor? İsrail’e karşı mı savaşıyor? Ortadoğu’yu istila eden emperyal güçlere karşı mı savaşıyor? Hayır, orada Müslüman olduğunu söyleyen ama DAEŞ’e göre Müslüman olmayan tüm Müslümanları katleden siyasal bir akla sahip. İslam dünyasının felaketi böyle olacaktır. Dolayısıyla DAEŞ İslam’ın İslam ile savaşıdır. Haricilik de öyle değil midir? Hariciler insanları katlederken kimi katlediyorlardı? Müslümanları katlediyorlardı, Hz. Ali’nin taraftarlarını katlediyorlardı, Hz. Ali’yi katlettiler.

LÜTFİ_ÖZŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.