Ebubekir Sofuoğlu: İktidarda Abdülhamit olsa tehcir olmazdı

A Haber’de Kadraj programına katılan tarihçi Profesör Ebubekir Sofuoğlu, Başbakanlıktan yapılan 1915 açıklamasını değerlendirdi.

Adsız

Sofuoğlu açıklamanın özür niteliğinde olmadığını belirtti, 1915’te iktidarda Abdulhamit’in olması halinde tehcirin yaşanmayabileceğini öne sürdü. Sofuoğlu, “soykırım” iddiasındaki tarihçilerden Osmanlıca bilmeyenlerin olduğunu söyledi.

Başbakan özür dilemedi
Eğer Başbakan’ın üzüntüsünü ifade etmesi özür değildir. Osmanlı Mahkemeleri tehcir bu şekilde sonuçlandı diye 67 kişinin idamına hükmetmiştir. Düzgün cereyan eden hadisede bu kadar idam çıkar mı? Osmanlı farklı milletleri birarada yaşatmıştır. ”

Hepimiz Ermeniyiz çünkü üzerimize zimmetlilerdir
Hepimiz Ermeniyiz” meselesi ben huzur içinde yaşatacağım, Türkiye’deki Ermeniler benim Ermenim, Ecdadın mirası, bu Ermenileri koruyacaksın. Bunlar ehli zımnidir. Bunların hukuku Müslüman yönetici üzerine zimmetlenmiştir demek. “Hepimiz Ermeniyiz” meselesi, evet, Ermeni değiliz ama bunların hukuku bizlere zimmetlidir, suça bulaşmamış Ermenilerin koruyucusuyuz.

İktidarda Abdulhamit olsa tehcir olmazdı
İttihat ve Terrakki Osmanlı’ya en zarar veren ekibidir. Abdulhamit olsa ön alırdı, tedbir alırdı. Ajanlarını yabancı okullara gönderir, Ermenilerin bu manipülasyonlara karışmasını önlerdi, çünkü örnekleri var.

Çağın afyonu bilimdir
Marx din afyondur diyor ama çağın afyonu bilimdir. Tarihçiler, üzülerek söylüyorum ” Türkiye tarihi ile yüzleşmelidir” , yahu vicdansız kim yüzleşmiyor tarihi ile? Türkiye’nin Cumhurbaşkanı açıkça söyledi şahitler huzurunda. “Tarih komisyonu kuralım olayları araştıralım” demedi mi? Söz konusu olan doğuya batıdan bakmak, bir aşağılık kompleksi içinde. “Yapmışızdır ya” mantığı ile hareket etmek.

Soykırım iddiasındaki tarihçi Osmanlıca bilmiyor
Türkiye’nin çağrısı açık. Kaç tane Ermeni tarihçi araştırma yapıp kaç tane mikrofilm çekip gitti. Niye Boston’daki Taşnak arşivi açık değil? Niye Ermenistan’daki kiliselerin Patrikhane’nin arşivi açık değil, açık olmayan bunların arşivi bizim arşivlerimiz açık. “Osmanlı soykırım yaptı” diyen tarihçilerin de çoğu Osmanlıca bilmez, ben bunlardan birini izledim, osmanlıca biliyor musun diye sorduk, bilmiyorum ama önemli değil dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.