Emre Gönen: AB ile gerilim havası dağıtıldı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi AB Uzmanı Emre Gönen A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programında Başbakan Erdoğan’ın Brüksel’deki temaslarını, ortak basın toplantılarında verilen mesajları ve Türkiye – AB ilişkilerini değerlendirdi.

Gönen, Başbakan Erdoğan’ın yedi sekiz saatlik bir mesai ile Türkiye ve Ab arasında yaratılan gerilim havasını dağıttığı yorumunu yaptı.

AB 17 ARALIK’I ŞAŞKINLIKLA İZLİYOR VE ANLAYAMIYOR
3.5 yıla yayılan derin durağanlık dönemine girilmişti AB ile ilişkilerde. Onun bittiği noktaya girilecekti, Sayın Başbakan’ın katılımıyla canlanan ilişkilerin açık bir perspektifle ilerlemesi için taraflar irade beyanında bulunacaktı ancak 17 Aralık’tan sonra işler değişti, gündem değişti. AB’den son derece endişeli açıklamalar oldu. Özellikle Türkiye’deki güçler ayrımı ve kovuşturmaların selameti gibi konularda. HSYK ile alakalı ama sadece HSYK ile alakalı değil biz kamuoyu olarak çok iyi anlayamadık ne olup bittiğini ve AB’deki yetkililerin bunu anlaması daha zor. Avrupa’da Opus Dei bir de Katolik kilisesi vardır üst yapıdan ari bir yapılanma , kendi başına hareket edebilen bir yapı ABD’de Moon tarikatı vardı antikomünizmi desteklemek için kurulmuştu, komünizm ile yok oldu gitti, yani benzetebilecekleri bir şey yok ve anlamıyorlar, bizim de anlamakta zorlandığımız gibi. Türkiye’de cemaat adına konuşabilen çok sayıda insan var ama Avrupa’da yok. Şaşkınlıkla izliyorlar. Onlar da ne olduğunu anlayamamış vaziyetteler.

YARATILAN GERİLİM HAVASI BAŞBAKAN’IN MESAİSİYLE DAĞITILDI
Ciddi endişeler vardı, AB’nin çok daha sert bir tavır sergileyeceği başbakanın aynı üslupla cevap vereceği gibi gerilimli bir hava yansıtıldı dış basında görmüşsünüzdür Türkiye ile ab boşanmaya gidiyorlar gibi bir hava yaratıldı. Zannediyorum yedi sekiz saatlik mesai sonunda Sayın Başbakan ve AB yetkilileri bu gerilim ortadan kalktı siyasi anlamda önemli bir adımdır, derin bir nefes alınan günün sonuna geldik, bunun kredisini kime vereceğimizi zamanla tartışırız ama başbakanın önemli performansı var Meclis’te HSYK yasası var ona rağmen sekiz milletvekili yolculuğa katıldı bu AB’ye gösterdiği önem açısından mesajdı. ikinci olarak ab hedefi teyit edildi. Zor bir dönemeç kolaylıkla alınmış görünüyor karşılıklı irade göstererek.

Adsız

 

 

 

 

 

 

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2014/01/22/emre-gonen-ab-ile-gerilim-havasi-dagitildi-470222091162

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.