Engin Noyan: İslam masal haline geldi!

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katılan müzisyen – yazar Münib Engin Noyan, günümüz modernizmiyle insanların en çok karşılaştıkları sorunların çözümünün Kur’an’da olduğunu söyledi. Kültür dezenformasyonunun dini konularda da yaşandığını belirten Noyan, “İslam’ın nostaljik bir öge adeta bir masal” haline getirildiğini söyledi.

‘Alanı daralttılar, İslam bir tür masal haline geldi. Bir tür nostalji haline geldi. Bu dönemin Müslümanısın sen. Bu dönemin beklentilerine cevap vereceksin, bu dönemin meselelerine çözüm arayacaksın. 100 sene öncenin romantizmini taklit etmenin hiçbir alemi yok. Onu evde yap, kendini eğlendirirsin; hiçbir zararı yok. Ama bunu İslam sanatı, İslam’ın medeniyet, kültür anlayışı diye eskinin tekrarını ortaya koyarsan olmaz. Ruhu aktaracaksın. Hangi ruh onu tetiklemişse, yaptırmışsa o ruhun sende olması lazım. Sen ehl-i Kur’an bir adamsın, ehl-i sünnet bir adamsın; sende olmayacak da kimde olacak o ruh? Zannediyor musun ki, Endülüs’ü inşa eden büyük İslam medeniyetinin, burçlarından birini inşa eden adamlar bugün yaşasaydı o gün yaptıkları şeyleri yaparlardı? Hayır, başka şeyler yaparlardı.’

KOMÜNİSTİN İYİSİ MÜSLÜMAN OLUR

Türkiye’deki solun dünü ve bugünüyle ilgili değerlendirmede bulunan Münib Engin Noyan, komünist felsefede bir insanın iyi bir Müslüman olması gerektiğini söyledi. Noyan, “Eğer komünistim diyen bir insan Müslüman değilse ideolojisini sorgulamalı” dedi.

‘Hep söylediğim bir şey var; komünistin iyisi Müslüman olur. Başka gidecek yeri yok. Varması gereken nokta odur. Eğer ciddi bir komünist Müslüman olmuyorsa kendi komünizmini gözden geçirsin; ne kadar komünist, ne kadar değil.

KUR’AN BİZİM ANTİ VİRÜS PROGRAMIMIZDIR

İslam dünyası başta olmak üzere tüm insanlığın maddi manevi sıkıntılarından kurtulmasının formülünün Kur’an’da olduğunu söyleyen Noyan, “Kimsenin anti virüs programları aramasına gerek yok dünyadaki her hastalığa en büyük ilaç ve koruyucu anti virüs mübarek Kur’an-ı Kerim’dir” dedi .

Dünyanın en güçlü, bizi perişan etmekte olan virüsünü ortadan kaldıracak en güçlü anti virüs programı, katiyen çökmez. Sen onu kullanmıyorsun öyle mi? Mübarek Kur’an bizim anti virüs programımızdır. Bizi her türlü, maddi – manevi kötülükten koruyacak olan tek ölçüdür.’

ENGİN_NOYAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.