Erhan Afyoncu: En çok tartışılan konu Harem

Tarihçi yazar ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Olan Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Sabah Gazetesi’nin okurlarına hediye edeceği “Sorularla Osmanlı İmparatorluğu” kitabını ve özellikle Osmanlı’da en çok tartışılan “Harem-i Hümayun’u” anlattı. Kadraj programına katılan Afyoncu, “Harem, bir nevi eğitim yeridir. Oraya kabul edilen gayrimüslim ve Türkçe bilmeyen kızlara öncelikle okuma – yazma öğretilir, İslam anlatılır, dini bir terbiye verilir, saray adabı ve Türkçe öğretilirdi. Yani bir nevi kadın yöneticiler yetiştirilirdi.” dedi.

OSMANLI’DA HAREM NEDİR?

“Harem, bir nevi eğitim yeridir. Çünkü oraya alınan kızlar Müslümanlığı, Türkçeyi bilmeyen kişiler. Bunlara din, Müslümanlık, İslamiyet, Türkçe okuma – yazma, saray adapları öğretiliyor. Kimisi belli el sanatlarında mahirleşiyor. Kimisi şiir yazmaya çalışıyor. Bir nevi sarayda Osmanlı kadın yöneticilerinin yetiştirildiği bir okul.”

OSMANLI’DA KADINLAR SALTANATI

“Kadın yöneticiler gayrı resmi olarak var; resmi olarak yok. Haremin yöneticisi valide sultandır. Mesela, Avrupa saraylarında kraliçe kralın eşidir. Osmanlı’da kraliçe padişahın eşi değildir, annesidir. Bu eski Türk geleneğinin bir devamıdır. Yani aile reisinin babaanne olması ve aileyi yönetmesi gibi. Kadınların yöneticilik kısmı daha ziyade haremde, devlet işlerine gayrı resmi olarak müdahale edebiliyorlar.”

ERHAN_AFYONCU

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/prof-dr-erhan-afyoncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.