Erol Erdoğan: Gençlere ulaşma oranı yüzde 10

Argetus Araştırma Şirketi Danışmanı İlahiyatçı Sosyolog Erol Erdoğan, Türkiye’de gençler hakkında yapılan araştırmaları değerlendirdi. A Haber’de yayınlanan Kadraj programına katılan Erol Erdoğan, “Türkiye’de hiçbir sağcı ve solcu grup gençlere ulaşamıyor… Tüm vakıf, dernek vb. grupların gençlere ulaşma orana maalesef yüzde 10.” dedi.

“HİÇBİR GRUP GENÇLERE ULAŞAMIYOR”

Tarikatler, cemaatler, dernekler, vakıflar, partilerin gençlik kolları, okuma grupları, aklınıza her ne geliyorsa… Bütün bunların dokunduğu, ulaştığı, iletişim kurduğu gençlik, Türkiye’deki gençliğin içerisinde yüzde 10 bile değil. Bu hem Argetus’un gençlik araştırmalarından yola çıkarak söylediği bir rakam hem de diğer gençlik araştırmalarından yola çıkarak söylediğim bir rakam. Hatta nitelikli dokunma, nitelikli iletişim dediğimiz zaman bu oran yüzde 5’i bile bulmuyor. Bunca dernek var, bakanlıklar çalışıyor, partinin gençlik kolları var; bir sürü vakıf, cemaat, ağabey, okuma grupları var ve her yer dolu, bütün gençlik faaliyetleri dolu. Niye rakam bu kadar düşük? Burada şöyle bir yanılsama var: Aynı gençlik kitlesine hitap ediyoruz. Yani bir genç arkadaşımız hem bir vakıfta üye, filan dernekte yönetici, filan partinin gençlik kollarında, filan okuma grubunda. Bir gencin birçok yerde olması çok sayıda gence ulaşıyormuşuz gibi bir his oluşturuyor ve bu da büyükleri yanıltıyor. Ama Türkiye’deki dindar camianın ulaştığı gençlik içerisindeki ulaşılma oranı nitelik anlamında yüzde 5 bile değil.

“GENÇLERE ULAŞMA ORANI YÜZDE 10”

AK Parti üzerinden konuşacak olursak, AK Parti’nin oy oranı yüzde 50. Türkiye’de yüzde 60’lık oy kitlesine sahip olan dindar, muhafazakar, milliyetçi, sağcı camianın gençliğe dokunma oranı yüzde 5-10 arası. Bu çok büyük bir feciati gösteriyor. Hepimiz aslında gençliği dinlemiyoruz; anlatıyoruz, sürekli anlatıyoruz. Sürekli onlara yol, yöntem gösteriyoruz. Hatta bazen ‘Senin bildiğin gibi değil.’ ya da ‘Evladım, bu konuda senin bilmediklerin var.’ deriz. Bu cümle kısmen doğru bile olsa aslında biz büyüklerin yeni bir şey öğrenmeye kendimizi kapattığımızın da beyanıdır. Çünkü, karşımızdaki insan akıl baliğ olmuş, biyolojik olarak bir yaşa gelmiş, okuyan ve büyüklerden daha fazla bilgiye ulaşma şansı olan ve sadece büyüklere göre tecrübe eksiği olan bir canlı.

EROL ERDOĞAN

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/erol-erdogan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.