Fatma Şahin: İnsan merkezli belediyecilik anlayışında kadının yer alması gerekiyor

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj, AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin’i konuk etti.

“İnsan merkezli belediyecilik anlayışında kadının yer alması gerekiyor” diyen Şahin, Gaziantep’te gerçekleştirecekleri pilot çalışmalar ve alınacak sosyal tedbirlerle, özellikle şiddet sorununu kontrol altına alacaklarını dile getirdi.

Sosyal devlet olarak yasal mevzuat oluşturduk. Şu anda şiddetle mücadelede dünyanın en güçlü yasasını hayata geçirdik ve son iki yılda önemli kurumsal alt yapıyı oluşturduk. Daha önce devlet kadına yönelik şiddeti bir sorun olarak görmediği için sistemini, idari ve mali kadrolarını buna göre oluşturmamıştı. Ama şimdi başbakanımızın liderliğinde, özellikle 2008’deki bizim komisyon raporumuzun ardından , kadına yönelik şiddet toplumsal bir sorundur gereği yapılmalıdır anlayışıyla devlet bu sorunu benimsedi, yasal altyapıyı oluşturdu, yürütmede bize düşen ilgili projeleri üretmeye başladık ama esas dokunacağınız yer yerel yönetimler.

Şimdi biz ayın 30’unda belediye başkanı olarak o koltuğa oturduğumuz zaman ilk yapacağımız işler; sosyal devlet anlayışının, sosyal belediyecilik, yani insanı merkeze alan yerel yönetim anlayışında bu toplumun sosyal sorunlarına ciddi bir idari alt yapı oluşturup bir takip ve izlenme sistemi kurup yasaların bize verdiği gücü, biz yerel yöneticiler olarak bire bir takip etmek olacak. Özellikle şiddet gibi çocuk gelinler gibi bu sorunların bir sonuç olduğunu, aslında koruyucu önleyici hekimlik gibi, biz baştan bir yerel yönetici olarak, bir belediye başkanı olarak şehrimizdeki bu potansiyeli, böyle olmasın diye yapılabilecek sosyal rehabilitasyon, sosyal hizmet anlayışını güçlendirdiğimiz zaman baştan sorunu kontrol altına alabiliyoruz. Bu olmadan önleyecek tedbirleri hayata geçirebiliyoruz. Modern ve çağdaş dünya artık koruyucu ve önleyici tedbirleri hayata geçirmenin çok daha önemli olduğu bir dünya düzeni. Bir hastalık var ve bu hastalığın oluşmaması için alınacak tedbirler var. Sosyal alanda alınacak tedbirlerde de bize çok iş düşüyor. Sosyal devlet anlayışında yasaları çıkararak kendi şehrime geldiğim için konu çok vakıf olduğum bildiğim bir alan, benim özellikle şahsımı ve çalışma alanımı çok ilgilendiren bir alan. Göç alan da bir şehiriz , her noktada pilot çalışmalar yapıp bütün Türkiye’ye örnek olacak bunu önleyecek radikal tedbirleri alacağız. Bir kadın başkan olduğu, konu önemsendiği zaman kağıdın nasıl hayata geçebildiğini, nasıl yaşama dokunabildiğini, sorunları nasıl çözebildiğimizi de hem Türk milletine hem de Türkiye Cumhuriyeti Devletine göstermiş olacağız.

 

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2014/02/19/yerel-yonetime-kadin-eli-613489585370

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.