Gökçimen: Üç aylık çocuk kucağımda öksüz kaldı

Gökçimen: Üç aylık çocuk kucağımda öksüz kaldı

Tülay Gökçimen, Suriyeli kadınların sesini “Haykırış” adındaki belgeseli ile duyurmaya çalıştı. Gökçimen, A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katıldı. Suriye’de savaş sırasındaki tecavüz gerçeğini belgelemek üzere yola çıkan Gökçimen, çekimler esnasında küçük bir çocuğun kucağındayken nasıl öksüz kaldığını anlattı.

TECAVÜZ ANLATILARINDAN BELGESELE KOYAMADIKLARIMIZ OLDU

Belgesel için çekimlerine Mayıs ayında başladım. Bizim belgeselde yayınladığımız kısım aslında gerçeğin bir kısmıydı. O kadar çok şeyi kesmek zorunda kaldık ki, kadınlar bize her şeyi açıkça anlattı ve yayınlayamadığımız şeyler oldu. Suriye’ye gidiş nedenimiz, Suriyeli kadınların başına gelen bir savaş yönetimi olarak kullanılan tecavüzü onların kendi ağzından dinlemekti. Bize öyle şeyler anlattılar ki yayınlamaya utandık. Elimizden geldiği kadar herkesin izleyebileceği kısımları vermeye çalıştık. Yaşadıklarını hayal bile edemeyiz. 2011 Mart ayından itibaren Suriye’de altı bin kadının tecavüze uğradığı söyleniyor. Görüştüğümüz kadınlardan 10 tanesini seçtik. Biz yaptığımız çekimlerin nerede olduğunu güvenlikleri nedeniyle söylemiyoruz, müstear isim kullandık. Onlar Türkiye’den bekledikleri yardımı bulamamışlar. Suriye’den çıkış noktaları namuslarını kurtarmak. Bosna’da Müslüman kadınlar Sırplar tarafından bu zulme uğradı. Şimdi Esad’ın çeteleri tarafından bu zulme uğruyorlar. Erkeklerin gözü önünde yapılan tecavüz vakaları var. Görüştüğümüz annelerin her biri en az bir çocuğunu savaşta kaybetmiş.

ÇEKİMLER ESNASINDA ÜÇ AYLIK ÇOCUK KUCAĞIMDA ÖKSÜZ KALDI

Bir mülteci kampında sessizce misket bombası atıldığını gördük, bu savaş hukukunda bile yoktur. Beşar Esad savaş hukukuna da uymuyor, ben kendi gözlerimle gördüm misket bombalarını. Yaralanan bir aile ve üç aylık oğlu Mahmut ile olay olduktan sonra yakın bir hastaneye gittik. Ben çocuk ağlıyordu, kucağıma aldım, yarım saat sonra annesinin ölüm haberi geldi, teyzesi de ölmüştü. Çocuk kucağımda kaldı. Babasını sorduk, akrabalarını sorduk. Babası savaştaymış, uzun zamandır haber alınamıyormuş. Ne yapacağımı bilemedim, kucağımda öksüz kaldı. Mahmut’un kaderi iyi oldu, belgeseli seyredenler bunu da göreceklerdir. Mahmut’un bana bakan o siyah gözlerini inanın hiç unutmadım.

Adsız

 

 

 

 

 

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2013/11/29/uc-aylik-cocuk-kucagimda-oksuz-kaldi

admin