Hasan Bülent Kahraman: Bildiri dengesiz ve tutarsız

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarına ‘bildiri’ yayımlayarak karşı çıkan akademisyenlere bir tepki de Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’dan geldi. A Haber’de yayınlanan Kadraj programına konuşan Kahraman, Bildiriyi ‘dengesiz ve tutarsız’ olarak nitelendirdi ve “Akademik özgürlüğün sınırı şiddet ve terörün başladığı noktada biter” dedi.

“BİLDİRİ DENGESİZ VE TUTARSIZ”

Bu bildiri sorunlu bir bildiri, kim ne derse desin. Ben o bildirinin içeriğine katılırım katılmam bu da benim kendimle ilgili bir şey. Tıpkı onların oturuğu böyle bir bildiriyi kaleme almaları gibi… Ama Türkiye’de olanlara veya bir bildirinin bu kadar önemli bu kadar çok sayıda akademisyen tarafından imzalanmış bir bildirinin daha dengeli, daha farklı, meselenin diğer boyutlarını birbiriyle mukayese eden bir tarzda çıkmasını ben uygun görürdüm. Bu bildiri bunlardan mahrum bunu açıkça vurgulamak lazım.

“AKADEMİK ÖZGÜRLÜK TERÖRDE BİTER”

Devlet de eleştirilir devlet de hukuki norm olarak da ele alınır ve irdelenir. Dolayısıyla bunları kapsayacak bir özgürlük alanıdır akademik özgürlük alanı. Ama sınırı, daima şiddetin ve terörün desteklenmeyeceği noktadır. Ana mesele akademik özgürlüklerle budur.

HASAN_BÜLENT_KAHRAMAN

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/prof-dr-hasan-bulent-kahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.