Hasan Bülent Kahraman: Muhalefet paranoya içinde

Kendisini muhalif sayan kesim bir paranoya içinde… Bu ifadeler A Haber’de yayınlanan Kadraj programına katılan Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman’a ait. Türkiye’deki muhalefetin durumunu değerlendiren Kahraman, “Muhalefetin İran, Malezya yada Suriye olma korkularını artık aşması gerek” diye konuştu.

“MUHALEFET PARANOYA İÇİNDE”

Türkiye’de kendini muhalif sayan kesim veya bugün iktidara karşı olduğunu söyleyen kesim bu bir haktır, bunu her zaman savunabilir, her zaman bu pozisyonunu muhafaza edebilir ama bunun reel siyaset üzerinden yapılması lazım. Bunun bir takım o yazıda kullandığım ve Richard Hofstadter diye bir Amerikalı tarihçiden aktararak kullandığım kavramla bir paranoya üzerinden yapmamalı yani Türkiye’yi ben izliyorum son 20 yılda Türkiye İran oldu, Malezya oldu her şey oldu. Bu korkudan ki o yazıda o hoca Amerikalı tarihçi bunu analitik olarak ortaya koymuştur. Bunun acı çekme, öfke duyma, kuşku besleme, gün bugündür deme, yarın hiçbir şey kalmayacak deme, bir savaş ilan etme veya bu huzursuzluğu yaşama, insanların kendi kendilerine bu huzursuzluğu duyması, paranoya denilen siyasi pozisyonu, tarzı tavrı ortaya koyar. Diyorum ki buradan insanlar çıkmalı. Bazı köşe yazarları işte, ‘Acıyan ruhunuzu dindirmek için bunları yapın’, ‘Öfkenizi, hayal kırıklığınızı dindirmek için bunları yapın’ diye yazılar yazıyorlar. Peki ama Türkiye’nin de bir gerçeği var. Bugünkü siyasi durum, dünkü siyasi durum gibi, yarınki siyasi durum gibi bir sosyolojinin sonucudur, bunu oluşturmak lazım.

“TÜRKİYE’NİN ASIL MESELESİ MUHALEFET PROBLEMİDİR”

Muhalefet şarttır. Türkiye’nin iktidar problemi var, her zaman var, her dönem var. İktidarın kendisi problemdir ama Türkiye’nin asıl meselesi bir muhalefet problemidir. Yani yapıcı, üretken, eleştirel gerçek manada eleştirel, rasyonel bir muhalefete ihtiyacımız var.

hasan bülent kahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.