Hatem Ete: Erdoğan Cumhurbaşkanı olamasın diye…

Hatem Ete: Erdoğan Cumhurbaşkanı olamasın diye…

A Haber ekranlarında yayınlanan ve Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj’ın bugünkü konuğu Seta Siyaset Araştırmaları Direktörü Dr. Hatem Ete’ydi.

Ete, ‘CHP seçmeninin İhsanoğlu’ndan rahatsız olduğunu, parti içerisinden de bu karardan dolayı memnun kalınmadığını’ söyledi. Ete, ‘Çatı Aday Projesi’nin CHP’den çok MHP’nin siyasi hesaplarına daha uygun olduğunu ve AK Parti’nin adayının veya Başbakan’ın Cumhurbaşkanı seçilmemesi için ortaya atılan bir taktik’ olduğundan da söz etti. Ete, İhsanoğlu’nun adaylığıyla ilgili ‘CHP’nin üst yönetiminde huzursuzlukların artacağını’ iddia etti.

CHP’DE ÇALKANTI DEVAM EDİYOR
Bu tür durumlarda başbakan erken aday açıklamaya sıcak bakmıyor, bunu 2007 yılında da görmüştük. MHP ve CHP liderleri İhsanoğlu üzerinde uzlaştılar ama CHP’de çalkantı devam ediyor. Acaba İhsanoğlu dışında başka bir aday çıkar mı? HDP de henüz aday göstermedi. Bu yüzden de Haziran ayının sonuna kadar bekleme politikası doğru bir politika.

CHP SEÇMENİ İHSANOĞLU’NA OY VERMEZ, HUZURSUZ OLANI DA SANDIĞA GİTMEZ
Türkiye’de seçmen sadakati yüksek. Bunun örneğini daha önce gördük. MHP, tabanının benimsemediği bir karar almıştı 2010 referandumunda. Siyaset biraz da mevzi siyasetidir. İhsanoğlu ismi en sürpriz isimlerden biriydi. CHP seçmeninin büyük çoğunluğunun İhsanoğlu’ndan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Seçmenin büyük çoğunluğu İhsanoğlu’na oy vermemeyi tercih edecektir, huzursuz olanlar da sandığa gitmeyecektir. CHP’nin bence üst yönetiminde huzursuzluklar oluşmaya devam edecek. CHP’nin içerisinde bu karardan pek de memnun kalınmadığı ortaya çıkmıştır. Baykal’ın yanında başka milletvekilleri de tercihlerini belli ettiler.

ÇATI ADAYI PROJESİNİ AK PARTİ ADAYI CUMHURBAŞKANI OLAMASIN DİYE ORTAYA ATTILAR
İlk günden beri bu ‘Çatı Aday Projesi MHP’nin siyasi hesaplarına daha uygundu. CHP de buna tabi oldu. Bulunacak aday MHP seçmeninin gönül rızasıyla oy verebileceği ancak CHP seçmeninin zoraki hesaplarla oy verebileceği, razı olabileceği bir adaydı. MHP adayı daha kolay benimserken CHP’de huzursuzluk var. Aynı şeyi AK Parti’ye uyarlarsak AK Parti meseleyi başından beri bir mühendislik projesi olarak görüyor. Zaten “çatı adayı formülünün” gündeme alınmasının en önemli gerekçesi de AK Parti adayı veya Erdoğan cumhurbaşkanı seçilemesin diyedir. AK Parti adayını seçtirmemek üzere bu yola girildi. Hatırlayalım, 30 Mart Seçimleri öncesinde Ak Parti Türkiye tarihinin en büyük operasyonuna maruz kaldı. AK Parti seçmeni her şeye rağmen tüm bunların AK Parti’ye yönelik bir operasyon olduğuna kanaat getirdi. O zor şartlara direnen AK Parti seçmeninin şimdi Erdoğan’ı bırakıp İhsanoğlu’na oy vermesi imkansızdır.

Adsız

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2014/06/24/erdogan-cumhurbaskani-olamasin-diye

admin