İbrahim Kahveci: Muharrem Yılmaz dönüp arkasına baksın

Döviz fiyatlarındaki artış, Merkez Bankası’nın müdahalesi ve TÜSİAD Genel Kurulu’nda hükümetin vergi politikalarını eleştiri getiren açıklamalarını A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programında Türkiye gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Kahveci değerlendirdi.

 

Kahveci finansal piyasalarda ekonomiye yönelik algı mücadelesinin döviz fiyatları üzerinden yapıldığına işaret ederek TÜSİAD’ın Türkiye’nin ekonomisini, önemli yatırımlarını ve işadamlarını yakından ilgilendiren 17 Aralık Operasyonu karşısındaki tutumunu “TÜSİAD’dan çıt yok” sözleriyle eleştirdi.

DÖVİZ FİYATLARI ÜZERİNDEN EKONOMİYE YÖNELİK ALGI MÜCADELESİ YAPILIYOR

Merkez Bankası müdahalesi ile döviz fiyatı 2.29’dan 2.26’ya geriledi sonra tekrar arttı bunun önemi yok, önemli olan derinliğin kazanılması. Önemli olan piyasadaki hareketlerin mantıki olması, arızi olmaması.
Şimdi bakın son 15-20 gündür finansal piyasaların göstergesi, borsa, döviz, faiz, Borsada ciddi bir hareket düşüş yok, 17 Aralık -25 Aralık operasyonu ile 61 bine düşen borsa 65 bin seviyelerinde seyrediyor. Borsada zaten en büyük kayıp ilk operasyonlardaydı, orada önlem alınması gerekiyordu.
Şu anda borsanın 60 binlerde telaffuz etmezi kötü. On on beş gündür faizlerde de yüzde onluk seviye duruyor. Tüm mücadele alanı döviz, döviz üzerinden yapılıyor. Algı ve ekonomiye etkisi açısından faizde Merkez Bankası’nın yerli kamu kurumlarının etkisi güçlü ama dövizde öyle değil.Dövizde ipler başkasının elinde.

TÜSİAD’DAN ÇIT YOK

17 Aralık operasyonu, işadamlarına operasyon. İşadamları tacirlikten çıkarılıp terörist muamelesi görüp, çete üyesi durumuna sokuluyor. TÜSİAD’dan ses yok. TÜSİAD, TÜRKONFED sessiz. Yolsuzlukların üstü örtülmesin, Türkiye’nin en büyük projelerini gerçekleştiren işadamlarına yönelik operasyon yapılıyor,Türkiye’nin ekonomisini dinamitleyen operasyon yapılıyor, TÜSİAD’dan ses yok.

MUHARREM YILMAZ ARKASINA DÖNÜP BAKSIN

TÜSİAD’ın vergi cezalarına yönelik yoksa yabancı sermaye gelmez eleştirisine gelince dedikleri şu “Bize yasalarla vergiden kaçınma yolu açılsın, biz öz değerlerimizle üretmeyelim, babayiğitlik noktasına gelince meydandan kaçalım”, bu sözü kime söylüyorlar, eleştiriyi kime yapıyorlar.Muharrem Yılmaz arkasına dönüp baksın, Bir karşılaştırma yapalım, 1993- 2003 , Ak Parti öncesi 10 yıllık dönem, Türkiye’ye gelen yabancı sermaye 10 milyar dolar, 2003- 2013 123 milyar dolar. Bundan önceki dönemde 10 milyar dolar son on yıllık dönemde 123 milyar Dolar geliyor ve bu döneme “bunu yaparsan yabancı sermaye gelmez” diyor.

kahveci

 

 

 

 

 

 

http://www.ahaber.com.tr/Ekonomi/2014/01/24/ibrahim-kahveci-muharrem-yilmaz-donup-arkasina-baksin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.