İhsan Aktaş: CHP’nin derdi siyaset üretememesi

Genar Başkanı İhsan Aktaş, ana muhalefet partisi CHP’nin siyasi diline neden kan bulaştığı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu… A Haber’de yayınlanan Kadraj programına katılan Aktaş, “Cumhuriyet Halk Partisi siyasi bir parti olduğunu bir türlü anlayamadı… Bunun nedeni CHP’nin siyaset üretememesidir… Siyaset üretemeyen bir partiye de sadece kavga etmek kalır.” dedi.

“CHP BİR PARTİ OLDUĞUNU ANLAMIYOR”

Şimdi bunlara normal eşit şartlarda yarışmak ve siyaset sahnesinde var olmak ya da yok olmak meselesi ağır geliyor. Türkiye’deki problemlerin ana kaynağı da CHP’nin siyasilerinin ve elitlerinin henüz ‘devlet bizim’ modundan vazgeçmemeleri. Elbette ki vatandaş olarak devlet hepimizin. 80 milyon insanındır Türk devleti fakat CHP diyor ki, ‘Devlet 80 milyonun olabilir ama hakk-ı müktesep bizimdir, bu servet de bizimdir, devlet de bizimdir…’ İmtiyazlı sınıf ve bundan da vazgeçmiyor, yenildiğinin de farkında olmuyor. Bir akademisyen demiş ki, ‘CHP ne zaman gelişebilir, kalkınabilir? Yenildiğini anladığı gün.’ Biz aslında son iki seçimde CHP’nin yenildiğini algıladığını ve değişime çabalıyor gibi algılıyorduk fakat her zaman içeriden ve dışarıdan Türkiye’yi kolayca kaosa sürükleyip siyaseti değiştirmek gibi bir modda olanlar var. Bu yenilmeme psikolojisi  birkaç problem getiriyor.

“CHP’NİN DERDİ SİYASET ÜRETEMEMESİ”

Ortada başarılı bir hükümet ve siyaset var. Bunun karşısında siyaset üretemeyenler giderek yerli tezlerden uzaklaşıp karşı, özellikle Avrupa’dan destek alma moduna geliyorlar. 7 Haziran seçimlerinde ve devam eden süreçte 1 Kasım’a yaklaşana kadar gerek HDP gerekse CHP en büyük reklam atağını ve iletişimi Batı’ya verdiği demeçler üzerinden yapıyorlar. Burada sözü olgunlaştırıyorlar, gidip Avrupa’da tasdik ettiriyorlar ve oradan bir haber yapıyorlar; gelip burada bunu kullanıyorlar. 1 Kasım’a doğru Merkel’in hükümete yanaşması hem CHP’yi hem de HDP’yi yetim bıraktı. Çünkü onları tasdik edecek ana kaynaktan yoksun kaldılar. Merkel ziyaretlerinden sonra dikkat ettim; sosyal medyada da CHP ve HDP konuşulamamaya başladı, sadece AK Parti konuşuldu. Demek ki  yerlilikten, kendi toprağına bağlılıktan uzaklaşıyorlar. Bir de ümitsizlik halidir bu ama şiddet dilinin tam kaynağına gelecek olursak bence bunun tek bir cevabı var; Siyaset üretemeyen, bu toplumdan destek alamayan, toplumu arkasına alamayan partilere tek bir tane iş kalıyor: Meclis’te kavga etmek ya da aşırı bir dil kullanmak.

“SİYASET ÜRETEMEYEN KAVGA EDER”

CHP’ye bakalım, HDP’ye bakalım; bölgede insanlar ölüyor, askerler, polisler şehit oluyor, 15-16 yaşındaki çocukları sürüyorlar cepheye bile bile öldürtüyorlar… Böyle bir ortamda siyaset üretemeyen, söz söylemeyen, Meclis’te bir varlık gösteremeyen HDP ne yapacak? Tek bir yok kalıyor; AK Parti hizmetlerini yürütürken ve icra ederken, gelecek orada kavga edecek ki biz yok değiliz, varız aslında görün… Siyaset kavgayı sokakta verir. Gider insanları örgütler, ortaya fikir koyar, onların desteğini alır, o destekle gelir hükümetle mücadele eder. Bunları yapmadıkları için hem CHP hem HDP, geriye tek bir şey kalıyor; Meclis kürsüsünden yüksek düzeyde hakaret ve saygısızlık. Öbür türlü varlıkları tehlikeye girecek, tehdidi de yapmasalar…

İHSAN AKTAŞ

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/ihsan-aktas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.