Mervat Hatem: Türkiye’nin IŞİD’le karşılaşması kaçınılmazdı

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katılan, Ortadoğu Uzmanı, Howard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mervat Hatem, IŞİD’in Musul’u işgalini değerlendirdi.

Hatem, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta IŞİD ile karşı karşıya gelmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, bundan sonrası için Maliki’nin tavrının ülkenin geleceği için kritik önemde sahip olduğunu söyledi.
BM IRAK STABİLİZE OLMADAN SAHADAN ÇEKİLDİ
Olan bitenin temelde Irak’ta süregelen değişikliklerle ilgisi var. Buradaki siyasi sistem, farklı gruplar arasındaki ilişkiler ve hükümetin de belli bir destek seviyesini sağlayamaması, farklı aşiretler arasında, Şiiler ve Sünniler arasında uyum sağlayamaması söz konusu. Devlet dışı aktörler Amerikan işgali sırasında El Kaide mesela şunu denedi, Amerikan işgalini bir destek tabanı olarak kullanmaya çalıştı kendisi için Irak’ta. Buna ek olarak BM Irak’tan geri çekildi, ABD ile ilgili sebeplerden dolayı. Bu Irak’taki durum stabilize oldu mu olmadı mı diye bakmadan geri çekildi. Bir de çoklu aktörleri mevcudiyeti durumu sahayı karmaşık hale getirdi.
TÜRKİYE’NİN IŞİD’LE KARŞI KARŞIYA GELMESİ KAÇINILMAZDI
Irak’ın kuzey kısmı Kürt ve bunun da Türkiye’deki Kürtler içinde yansıması söz konusu. Şunu söylemeye çalışıyorum. Türkiye bölgesel bir güç bölgede önemli bir rol oynuyor hem Suriye hem Irak’ta. IŞİD gibi bir örgüt için de böyle bir zemin oluşturmaya çalışan aktörün yani Suriye ve Irak’ta kendine yer açmaya çalışan bir örgütün muhakkak ki Türkiye ile bu her iki ülkede de karşı karşıya kalması kaçınılmazdı.
MALİKİ KRİTİK BİR YOL AYRIMINDA
Nasıl bir mevcut bir duruma yaklaşacak Acaba Sünnilere karşı Şiileri savaşa mı sevk edecek, iç savaşa doğru giderse bu politik başarısızlık olacak. Maliki hükümetinin buna nasıl mukabele edeceğini görmek önemli. Sünni toplumuna gidip hata yaptığını itiraf edebilecek mi, ülkenin iki toplumunu birleştirmeye çalışacak mı yoksa bunu bir siyasi yüzleşme sebebi olarak mı görecek, bunu göreceğiz. Siyasi ve askeri seçeneklerin el ele gitmesi gerektiğini düşünüyorum bu kadar büyük bir tehdide karşı mücadele etmek için.

Adsızhttp://www.ahaber.com.tr/Gundem/2014/06/14/turkiyenin-isidle-karsilasmasi-kacinilmazdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.