Mikdat Kadıoğlu: Yağmur Bombası Kuraklığın Çözümü Değildir

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “İstanbul Büyükşehir Belediyesi yağmur bombası siparişi verdi mi” sorusu üzerine yağmur bombasının ne olduğunu A Haber’de yayınlanan Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programında  İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu anlattı. Yağmur bombasının kuraklığa çözüm olmayacağına işaret eden Kadıoğlu kullanımının da tüm dünyada sakıncaları nedeniyle yasaklandığını belirtti.  Kadıoğlu  Şubat ayından itibaren de yağışların beklendiği müjdesini verdi.

ŞUBAT AYINDA YAĞIŞ BEKLENİYOR

Kuraklık var ama meteorolojik kuraklık var, 2013 yazından beri yağışlar beklenenden az. 1 Ekim su yılı, dört ay oldu yağış almadık. Şubat ayının yağışlı olması bekleniyor , bu yağışların faydalı olması bekleniyor. Yağmur ile karın farkları var. Kar yağdığı zaman bir iki metre kar tonlarca suyun depolanması anlamına geliyor ve bunlar eriyerek yer altı suları oluyor ve dondan koruyor. Yağmur bombası kuraklığın çözümü değildir.

YAĞMUR BOMBASI KURAKLIĞIN ÇÖZÜMÜ DEĞİLDİR

Dünyanın hiçbir yerinde yağmur bombası kuraklığın çözümü olmaz.  Yağmur bombasının denenmesi için bir kere havada bulut olması gerek, tohumlamak için bir bulut olması gerek. Böyle birşey imkan dahilinde değil. 1994’te denenmişti. amerika’da 48 eyalette yasaktır. Yararı yoktur, zararı şudur, havanın mülkiyet problemi vardır. İstanbul’da şu anki hava kimin havası, bu hava biraz sonra Kocaeli’ne gidecektir. Kocaeli’nde sel olabilir, sizin yüzünüzden bizde sel oldu diye dava açabilir. Dünyada yağmur bombası yasaktır. Bilimsel deneyler yapılıyor, çöllerde, daha çok dağ yamaçlarında başarılı olduğu gözlenmiştir. Dağların denize bakan taraflarında yağışı arttırabilir ancak başka yerlerde yağmur tohumlama ile yağmur yağdığı görülmemiştir.

Adsız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.