Nagehan Alçı: Berkin Üzerinden Alevi-Sunni Çatılması Yaratılmaya Çalışılıyor

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katılan Milliyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Gezi eylemlerinin ilk üç gününde uygulanan polis şiddetinin emniyetteki bir paralel yapılanma eliyle gerçekleşmiş gibi göründüğü yorumunu yaptı.

Berkin Elvan’ın cenazesi üzerinden bir takım provokatörlerin Türkiye’de Alevi- Sünni çatışması yaratmaya çalıştığına dikkat çeten Alçı, CHP’nin de değişen ve dönüşen laik kesimi temsil edemediğini söyledi.

GEZİ’DEKİ SERT POLİS MÜDAHALESİNDE PARALEL YAPININ PARMAĞI VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR
Bugün emniyetin içindeki paralel yapıdan bahsediyoruz , Yargı içindeki paralel yapıdan bahsediyoruz. Gezi olaylarında bu kadar detaylı bilmesek de kafamızda bazı soru işaretleri vardı, Emniyet içinde kendi kendine hareket edebilecek bir yapı olduğuna dair bir soru işaretiydi bu.7 Şubat’tan itibaren ciddi bir sorgulama içine girdim. Kendi içinde paslaşarak bir vesayet girişimi söz konusu oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tutuklama girişimi ile Başbakan’ın çizdiği çözüm sürecine başkaldırı idi o. Normalde demokrasilerde olmayan bir vesayet girişimi idi. Dolayısı ile ondan sonra yer değiştirmeler oldu.31 Mayıs’taki sert polis müdahalesinin ardında 7 Şubat’tan sonra yer değiştiren grupların parmağı var mı diye yazımın arasında sormuştum.Bugüne bakınca hükümetin bu ilk baştaki sert polis müdahalesini sahiplenmediğini görüyorum. Paralel yapının ürünü olarak sert bir polis müdahalesi gerçekleşmiş gibi görünüyor. Sonra olaylar çığ gibi büyüdü.

BERKİN ÜZERİNDEN ALEVİ- SÜNNİ ÇATIŞMASI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR
Bu kadar kitlesellik kazanmasında kendilerini eşit vatandaş istemeyen Alevi vatandaşların kitlesel katılımının payı var. Bugün provokatörler Türkiye’de Gezi’den beri her olayı meydan savaşı haline getirmeye çalışan illegal gruplar bugün Berkin Elvan cenazesi üzerinden bir Alevi- Sünni çatışması yaratmaya çalışıyorlar. Berkin Elvan’ın Alevi kimliği üzerinden sokakları ateşi verme eğilimi görüyorum Bu eğilimi bertaraf etmek için Türkiye’de Alevi vatandaşlarla ilgili adım atılması gerekir.

CHP, DEĞİŞEN DÖNÜŞEN LAİKLERİN GERİSİNDE KALDI
Gezi’de ön planda olan laiklerdi. Sahipsiz kaldılar. Muhalefetin eksikliği var. Onların temsilini siyasete taşıyamadılar. Bu bahsettiğim grup Türkiye’nin gelişimine paralel olarak gelişti, demokrasi dışı sistemle ilgili eleştiri yaptı ama onlarla paralel dönüşen gelişen bir siyaset olmadı.CHP laiklerin gerisinde kaldı. Ağızları bantlı gibi oldu Gezi’de çalınan tencere tavalar bu psikolojik patlamanın dışa vurumuydu.

VAY BE, MESLEKTAŞLARIMA ŞAPKA ÇIKARIYORUM
Alçı, Akşam gazetesinde yer alan bazı medya mensuplarının 17 Aralık’tan önce hedef gösterildikleri iddiasıyla meslektaşları hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla, bazı gazetecilerin aylarca yıllarca dinlenmesi haberiyle ilgili ise “Yargıda ne çok meslektaşlarımızın lafı geçiyor” yorumunu yaptı. Alçı,”Bize gelen başka yerlerden gelen hakaretleri yargıya taşımaya kalksam yargı bu şekilde harekete geçer miydi? Bir eski yayın yönetmeninin yalan yanlış yazdığı benim özel mesajım da yayınlandı, bir takım son derece şeyler de yapıldı. Ben yargıya gidince savcı onunla ilgili dinleme kararı mı çıkaracak, yoksa o savcının bağlantılı olduğu yakın olduğu gazetecilerin kanallarında bu yayın yönetmenleri ağırlanıyor. Meslektaşlarıma şapka çıkarıyorum, bir şikayetleri ile dinleme kararı çıkıyor, bizim başımız demek ki kelmiş.”dedi.

NAZLI HANIM İLE MEDENİ KALMAYA ÇALIŞIYORUZ
Nazlı Ilıcak ile televizyon programında yaşadığı gerilimle ilgili ise Alçı şöyle konuştu:
“Program bitince medeni kalmaya çalışıyoruz hatta dün çıkarken kısa bir sohbet bile ettik. Önceden beri Nazlı Hanım ile diyalogumuz var, bir arkadaşlığımız da var ama Türkiye o kadar kutuplaştı ki savrulma diyeyim artık. Tabi programın gerginliği biz de insanız, bize de yansıyor, ne kadar yansıtmamaya çalışsak da insan duygularını saklayamıyor.”

Adsız

 

 

 

 

 

 

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2014/03/13/nagehan-alcidan-carpici-berkin-elvan-tesbiti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.