Prof. Dr. Abdurrahman Eren: Haşim Kılıç’ın konuşmasında polemik ifadesi var

Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 52. Yıldönümünde mahkeme başkanı Haşim Kılıç’ın konuşmasını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Eren, A Haber’de Kadraj programında değerlendirdi. Eren, Başbakan Erdoğan’ın törene katılarak mahkemenin kurumsal kimliğine saygısını gösterdiğinin altını çizerken, Kılıç’ın konuşmasında kullandığı ‘sığ’, “gömlek değiştirmek” gibi ifadelerin mahkemenin kurumsal rolüne uygun bir üslupta olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

AdsızZ

POLEMİK İFADELERİ VAR

Konuşmanın ilk üç başlığı, Anayasa Mahkemesi’min rolü, işlevi, hukuk devleti kısımları hukuk dili kullanılmakla birlikte, bireysel başvuruyla ilgili eleştirilerde biraz  daha polemikçi bir dilin kullanıldığını görüyoruz. Orada tarz değişiyor. Polemik içeren ifadeler var. Halbuki üslubunu, konuşmasını sonuna kadar tüm eleştirilere hukuk dili kullanarak, anayasa kavramları kullanarak, bireysel başvuru kararlarının özgürlük yolunda katkıları olduğunu söylemesi daha yapıcı olurdu. Mesela eleştiriler için “sığ” ifadesini kullanması, “gömlek değiştirme” gibi birtakım siyasi göndermeleri olan ifadeleri kullanmasına gerek yoktu. Konuşmanın bütünlüğü içinde bunlar başka yerlere çekilip polemik yaratabilecek ifadeler. İstikrarlı bir siyasi sistemde  en önemli şey devletin kurumlarının rollerine uygun açıklamalar yapmalı.

 

BAŞBAKAN TÖRENE KATILARAK SAYGISINI GÖSTERDİ

Başbakan konuşmalarında mahkemenin twitter konusundaki kararlarını eleştirmişti.  Ben de twitter konusunda iç hukuk tüketilmeden karar verildiğini düşünüyorum.Hatta karara saygı duymuyorum demişti Başbakan Erdoğan.  Başbakan törene geniş bir katılımla gelerek Anayasal Mahkemesi’nin kurumsal kimliğine karşı saygı duyduğunu gösterdi. Devletin kurumları arasında kriz yoktur mesajını vermek istendi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlardan birinin yanlış olduğunu düşünüyoruz ama buna rağmen kuruluş yıldönümü  törenine katılıyoruz ve mahkemenin kurumsal kimliğine saygı duyuyoruz dedi.

KILIÇ DA YARGI DA PARALEL YAPININ VARLIĞINI ONAYLADI

Anayasa Mahkeme Başkanı da konuşmasıyla paralel yapıyı kabul etti ve bunun bir an önce ayıklanması gerektiğini söyledi. somut isnatlarla kimse sorumlusu bunların yargıdan ayıklanması gerektiğini açıkça ifade etmiş oldu.  Türkiye’de bu algı Anayasa Mahkemesi Başkanı’nda da varsa bir an önce yargı üzerindeki bu karar lekenin hukuk içinde ayıklanması demek ki herkesin beklentisi.

http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizle/kilicin-konusmasinda-polemik-ifadesi-var–prof-dr-abdurrahman-eren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.