Prof.Dr Ahmet Şimşirgil: Osmanlı’da yetenekler keşfediliyordu

Tarihçi, Yazar ve Akademisyen Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil, Mimar Sinan gibi dâhi mimarları yetiştiren Osmanlı’daki eğitim sistemini anlattı. A Haber’de yayınlanan Kadraj programına katılan Prof. Şimşirgil, “Osmanlı eğitim sisteminde yetenekler çok iyi tespit ediliyor ve bu yetenekleri tespit etmek için Osmanlı, çeşitleri yöntemler kullanıyor. Mesela Acemi Oğlanlar Ocağı’nda oradaki çocuklar cami işinde, köprü işinde çalışıyorlardı.” dedi.

“OSMANLI’DA YETENEKLER KEŞFEDİLİYORDU”

Osmanlı yetenekleri çok iyi tespit ediyor. Bu çok önemli bir şey; yetenek tespiti. Okulda onu bilen insanların seçimle o çocuğun yeteneklerini bilmesi ve öncede yönlendirmesi lazım. Osmanlı bunları aldığı zaman az çok bu yetenekleri tespit ediyor. Kendine özgü zeka testleri var.

“ACEMİLER HER İŞİ YAPIYORDU”

Mesela Acemi Oğlanları Ocağı’nda yolda çalışırlar, köprü, cami işleri, sanatkar… Osmanlı’da Ehl-i Hiref dediğimiz Topkapı’da 2 bin kişilik sanatkar gurubu vardır. Sanata çok mütemayil olan insanlar hemen belirlenir. Musıkiye mütemayildir; mehter tarafına ayrılır… Mimar Sinan’ın da bir takım şeylerini görüyorlar ve  böyle bir ocak kısmına ayrılıyor ama aynı zamanda asker bu adam; savaşlara katılıyor, o esnada köprü yapımında bulunuyor. Mesela 1538 Kanuni’nin Boğdan Seferi’nde bir yere köprü kuruyorlar, üç tane köprü yıkılıyor. Kim yapacak? İşte orada Lütfi Paşa diyor ki, “Haseki kulunuz Sinan kulunuz bu köprüyü yapar” diyor. Gerçekten 13 günde muazzam bir köprü yapıyor. İşte Kanuni’nin dikkatini çekiyor bu.

AHMET_ŞİMŞİRGİL

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/prof-dr-ahmet-simsirgil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.