Tedbirsiz Çocuk Olmayınız

Tedbirsiz Çocuk Olmayınız

kandahar afganistan(1)

Komşu kızı Rana beni oturmaya davet etti. Kıpkızıl saçları, naif ve zarif duruşuyla hayranı olduğum bu dört yaşındaki hanımefendiye oturmaya gittim. Rana bekletilmeye gelmezdi, zira teklifine “yarın akşam gelirim inşallah” diye cevap verdiğimde, annesine dönüp “lütfen Zeynep’e söyle gelmezse çok üzüleceğim” demişti. Kapıdan içeri girdiğimde çizgi film izliyordu, beni görünce selamladı ve hemen elimden tutup odasına götürdü, yeni aldıkları barbi bebek evinin detaylarını gösterdi teker teker. Sonra anne tavşan Bibi ile bebek tavşan Zozo’yu aldık kucaklarımıza, elimizde oyuncak fırçalar başladık kulaklarını taramaya. Lütfen hafife almayınız, tavşankulağı taramak ciddi bir iştir.

Huşu içinde kulakları tararken Rana derin bir nefes aldı ve başladı konuşmaya.

-Zeynep, erkekler hep huysuzdur hep huysuzdur, her şeyi bozmak ve yıkmak isterler!

Böyle net bir yargı karşısında şaşırdım, düşündüm uzun uzun, sonunda ağzımdan “haklısın” kelimesi çıkıverdi. Bu yaşıma geldim bu kadar net konuşmadım dedim kendi kendime.

Meğer bizim küçük hanım yuvaya gitmeye başlamış, yuvadaki erkekler de biraz haşarıymış. Yapmış gözlemi, yapıştırmış analizi…

Rana’yla zaman geçirirken çocukları ve çocuk olmayı düşünüyorum. Bitmez tükenmez enerjilerini zihinlerinin netliği ile açıklayabilir miyiz? Gözlem yapıp ders çıkarıyorlar ve yollarına devam ediyorlar, o kadar net ki renkler onlar için, siyah siyah, beyaz beyaz…Kaçamak hesaplar, tali yollar yok akıllarında, belki de bu nedenle enerji yüklüler ve deliksiz uyku uyuyabiliyorlar.

Yalnız tek bir problem var çocuk olmak tedbirsizliği gerektirir, net ve safsındır bir zarar verene kadar herkes güvenilirdir gözünde, işte bu nedenle çocukluğun kendine has bir kırılganlığı vardır. Aniden gelir, şok eder, savunmasız bırakır…

Büyümenin kötü bir şey olduğunu düşündüm hep, büyümek dedikleri aslında üşümektir dedim, şairin kelimelerini çalarak. Yalnızlaştırır, neşenizi alır sizden dedim. Ama belki de doğru olan büyümektir, daha yalnız ama daha güvenli olmayı göze alabilmektir.

Eğer iflah olmaz, yaramaz, uslu durmaz bir ruhunuz varsa en azından tedbirli bir çocuk olmayı deneyin, yoksa benim gibi savunmasız yakalanabilirsiniz.

28/04/2011

admin