Ünlü profesör’den ‘Sağlıklı Yaşam’ın anahtarı

A HABER’DE yayınlanan ‘Kadraj’ programında Zeynep Bayramoğlu’nun sorularını yanıtlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sağlıklı yaşamla ilgili şu ana kadar bilinenlerin aksine ezberbozan açıklamalar yaptı, önerilerde bulundu.

ARK

“Mikroptan korkmamalıyız”
Günümüzde hijyen kelimesi çok kullanılıyor. Özellikle kadınlar hijyen meraklısı. Mikroplardan bu kadar korkmamamız lazım. Bugünkü anlayışa göre alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında insanların mikropla temasının azalmasının çok büyük rolü olduğu biliniyor.

“Astımın ilacı yüzme sporu”
Birçok hastalığın ortaya çıkmasında günümüz insanının hareketsiz olmasının, eklemlerini, kaslarını kullanmamasının önemli rolü var. Özellikle kalp hastalıklarından, kanserden ve astımdan korunmak için insanların mutlaka düzenli egzersiz yapmaları lazım. Yaz’da en ideal spor yüzme. Kış’ta ise yürüyüş, parklardaki kas çalıştırıcı aletleri kullanmak önemli. Astım hastaları için özellikle göğüs kaslarını çalıştıran hareketler çok önemli. Bunun da en iyi ilacı yüzme.

“Spor salonlarına karşıyım”
Deli gibi spor yapmak, spor salonunda inanılmaz eforlar sarf etmek yanlış. Ben zaten bir spor salonuna gitmeyi de doğru bulmuyorum. Hareket, egzersiz dediğimiz daha çok gündelik akış içinde olan aktivitelerdir. Bu hastalıklara tedbir için yeterlidir.

“Kozmetik ürünlerdeki triklosan kanser dostu”

Ben diş macunu bile kullanmam. Dişlerimi suyla fırçalarım. Diş ipi kullanırım. Diş macununun insan sağlığına hiçbir yararı olmadığı gibi macunda bulunan kimyasal maddelerin de sağlık açısından çok ciddi riskleri var. Mesela ‘Triklosan’ var. Hem diş macununda hem de kullandığımız bütün sabunlarda, losyonlarda, şampuanlarda sayısız üründe var. Bunun kanserden tutun, karaciğerde toksik olmaya varıncaya kadar ve hatta antibiyotiklere dirençli bakterilerin oluşmasına kadar sayısız olumsuzluğu mevcut.

“Deterjan yerine arap sabunu kullanın”
Bundan 50 sene önce deterjan var mıydı, yumuşatıcı var mıydı? Hiçbiri yoktu. Bunların yerine arap sabunu, beyaz sabun, çamaşır suyu , sirke gibi ürünlerle aynı temizliği sağlamanız mümkün.

PROGRAMIN TAMAMI: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/kadraj-1428526883

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.