Yavuz Bahadıroğlu: Hilafetin kaldırılması doğru olmadı

Yavuz Bahadıroğlu: Hilafetin kaldırılması doğru olmadı

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj’ın konuğu tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu’ydu. Programda Osmanlı Devleti’nden Ermeni sorununa, siyasetten güncel gelişmelere kadar birçok konu konuşuldu.

Tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı’nın kuruluşundan beri meclisli bir yönetim olduğunu ve çok hızlı karar veren, mantıklı bir hukuk sistemi bulunduğunu söyledi.

1. Dünya Savaşı’nın asıl nedeninin Osmanlı Devleti’ni paylaşmak ve Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulması olduğunu belirten Bahadıroğlu, “Hilafetin kaldırılması doğru olmadı. İslam dünyasıyla iyi ilişkiler kurularak bu ruh yeniden kazanılabilir. Erdoğan bunu yapıyordu. Pasaportlar kalkmaya başlamıştı ama birdenbire Arap baharı kışa dönüştü. Bunlar tesadüf değil” değerlendirmesinde bulundu.

“EZAN LAİKLİK UĞRUNA TÜRKÇELEŞTİRİLDİ”
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bahadıroğlu, “Laiklik için yapılması gerekmeyen şeyler yapıldı. Ezan laiklik uğruna Türkçeleştirildi, kılık kıyafet devrimi laiklik uğruna yapıldı” dedi.

“TARİHİMİZDE KARANLIK BİR SAYFA YOK”

Programda 1915 olayları da konuşuldu. Türkiye’nin Ermeni meselesindeki tavrını eleştiren Bahadıroğlu, “Neden sürekli savunma halindeyiz. Saldırıya geçmemiz lazım. Tarihimizde karanlık bir sayfa yok, tertemiziz. Osmanlı soykırım uygulasaydı balkan devleti kalmazdı” ifadelerini kullandı.

“GEZİ OLAYLARI İNGİLİZ OYUNU”

Tarihçi – yazar Yavuz Bahadıroğlu, gezi olaylarını da “Türkiye’nin talan edilmesine yönelik bir İngiliz projesinin uygulanması” olarak niteledi.

1430331263770

http://www.ahaber.com.tr/gundem/2015/04/29/hilafetin-kaldirilmasi-dogru-olmadi

PROGRAMIN TAMAMI: http://www.ahaber.com.tr/webtv/programlar/kadraj/yavuz-bahadiroglu

admin